Kas yra nemokama fotosesija, F=M arba TFP paprastai - random.lt photography
pamatyk save kitaip
NUOTRAUKOS:

Kas yra nemokama fotosesija, F=M arba TFP paprastai

TL;DR Versija:

Nemokamų fotosesijų nebūna.
Jūs mokate savo laiku, grožiu ar išskirtinumu, bendravimu, profesionalumu, makiažu, patalpa, viešumu, ryšiais ir t.t. Fotografas moka savo technika, laiku, sugebėjimais.
Jūsų indėlis = Fotografo indėlis

Ilgoji versija

Tekstas, skirtas fotografams ir modeliams, kurie dar neturi daug patirties ir nežino, kas realiai yra tas TFP ir kodėl fotografai išvis fotografuoja nemokamai.

Trumpai, kokios yra įprastos TFP sąlygos galite paskaityti čia. Tačiau modeliai (merginos) paprastai suprastina viską iki "aš graži (jos nuomone), pafotografuok mane nemokamai!". Taigi kas yra tas TFP iš tikrųjų?

Pradžiai - keturi pagrindiniai punktai, kuriais remiantis modelis gali įvertinti savo galimybes fotografuotis pas kažką konkretų TFP pagrindu: Paklausa, Mokėjimas bendrauti, Snaphotai, Portfolio. Detaliau apie kiekvieną - toliau.

Paklausa

Vienas iš pagrindinių rodiklių. Kas yra rimtesnis? Modelis ar fotografas? Ar fotografai rašo jums patys? Ar turite publikuotų nuotraukų? Ar išvis turite tiesiog gerų nuotraukų? Šie dalykai atsiranda tik pasiekus tam tikrą lygį.

Mokėjimas bendrauti

Turimas galvoje tiesiog paprastas gebėjimas surasti bendrus taškus. Nesugebėjimas gali būti atleistinas mokamai fotosesijai. Nes fotografo užduočių sąraše toks punktas yra - "rasti kontaktą". Tačiau tai negalioja TFP fotosesijoms. Kodėl? Nes gaišti valandą ar net daugiau tik tam, kad sukurti tinkamą atmosferą bendram darbui gali užmušti bet kokį norą kurti. Todėl skaitykit knygutes, žiūrėkit filmus, o dar geriau - daugiau bendraukit. Tas pats galioja ir fotografams. Tylėti fotosesijos metu - reiškia rizikuoti, kad rezultatas nebus geriausias.

Snaphotai

Kiekvieno fotografo kūryboje ateina laikas, kai jis pasidaro išrankesnis arba net galima pasakyti 'pasikėlęs'. Tai visiškai normalu. Tiesiog jis galų gale pradeda gerbti save ir savo pastangas bei laiką.
O snapshotai fotografui yra kaip modelio medicinos knygelė - tiesiog tam, kad suprastų, su kuo turi reikalą. Netgi gero lygio prestižinėse atrankose priimami tik snapshotai - grynas vaizdas be pagražinimų. Dažniausiai modelis išvis tik ateina ir jai vietoj snapshotai padaromi, ir jau pagal juos sprendžiama, ką pasirinkti. Portfolio yra tik kaip papildomas pliusas jei užsakovas negali apsispręsti.
TIK snapshotuose matosi, kaip atrodote dabar. Portfolio - nulaižytas pagražintas variantas.

Portfolio

Tai NE viso jūsų gyvenimo nuotraukos. Tai atrinktos, jūsų akimis geriausios nuotraukos, kurios jus, kaip modelį rodo iš įdomiausios pusės. Jūsų veidą, figūrą, emocijas ir mokėjimą pozuoti. Jei portfolio sudaro penki albumai su pavadinimais "1945", "2009", "Aš ir mano šuniukas", "Aš ir mano negraži draugė, kad aš atrodyčiau gražesnė", "Testas, kas aš lovoje" ir panašiai - tai reiškia, kad pirma - jūs neturite suvokimo kas yra gera nuotrauka. Antra - kai fotografas mato nuoširdžiai silpnas nuotraukas, tai jam nelabai yra noro savo kūrybą dėti į tokias kolekcijas. Beje, jei iš nuotraukų žvelgia sportiška mėlynakė blondinė, o į fotosesiją ateina visai kitas žmogus, tai nenustebkit, kad fotografo įkvėpimas gali ir išgaruoti negrįžtamai.

Pagrindinis principas F+f = M+m

TFP nėra fotografavimas už dyką ar už "ačiū". Fotografavimas už "ačiū" - vienpusis procesas, o TFP nėra vienpusis. Idealu, jei fotografo ir modelio darbas kainuoja vienodai ir tiesiog "sumokate" vienas kitam tą pačią sumą. Fotosesija vyksta lygiomis teisėmis ir faktiškai nemokamai.

Kaip pavyzdys - fotografo fotosesija kainuoja F eurų. Jūs, kaip modelis už pozavimą prašote M eurų. Jei F=M, tuomet puiku, vadinasi galite surengti TFP fotosesiją lygiomis teisėmis, jei ne - turite prisidėti kita verte (makiažas, vieta ir panašiai)

Atsiminkite, kad Jūs - modelis ir fotografas - susitinkate tam, kad kurti KARTU. Ne tam, kad fotografas padarytų jums nuotraukų portfolio ("gražių nuotraukų") ar atvirkščiai. Nes tokiu atveju tai jau būtų komercinė fotosesija. TFP skirtas tiems, kieno lygis yra daugmaž vienodas. Fotografui neįdomu fotografuoti nepatyrusį modelį (nebent jis vykdo modelių paiešką). Lygiai taip pat ir patyrusiam modeliui - fotografuotis nepatyrusiam fotografui = gaišti savo laiką.

Kas fotografuojama TFP

Aptarkim dar vieną punktą, dėl kurio neretai atsiranda nesutarimų. Jei atėjote į TFP fotosesiją pas fotografą iš anksto nesutarę dėl žanro, tai reiškia, kad esate pasiruošusi bet kokiam fotosesijos žanrui sveiko proto ribose. Taip, tai reiškia, kad dalinis (t.y. nuotraukose nematomas, bet numanomas) nuogumas į šias ribas telpa ir jums jis nėra nepriimtinas. Todėl jei norite išvengti situacijos "aš galvojau kad taip reikės - baigiam fotosesiją" šiuos momentus reiktų aptarti iš anksto. Vien todėl, kad šiuo metu nemaža dalis fotografų mano, kad "papai" yra "TFP" sinonimas (nors akivaizdu, kad taip nėra)

Laikas

Fotosesijos trukmę reikėtų aptarti iš anksto. Jei atėjote į TFP fotosesiją ir sakote, kad jums po valandos jau reikės išeiti - tai yra tiesiog nepagarba kitai pusei. Tai galioja tiek fotografams, tiek modeliui. Jei laikas nebuvo aptartas - vadinasi darbas vyks tol, kol bus pasiektas rezultatas.

Leidimas naudoti atvaizdą

Viena pagrindinių TFP fotosesijos sąlygų - modelis pasirašo leidimą naudoti atvaizdą arba "model release". Tokiu būdu fotografas gauna teisę naudoti nuotraukas savo tikslais. T.y. jei nori - nieko su jomis nedaro, jei nori - gali žurnale atspausdinti. Štai čia ir prasideda linksmybės. TFP fotosesija, kaip jau supratot, yra kūrybine. O kūrybinė fotosesija fotografo neapriboja laike. T.y. jis gali panaudoti tas nuotraukas dabar, o gali ir po 50 metų. Todėl jei savo gyvenimo kelyje matote vaikiną, vyrą ar šiaip atsiranda trečias asmuo, kuris kažkodėl prašo tas nuotraukas ištrinti, tai fotografas turi pilną teisę nekreipti į tai dėmesio. Sutartį pasirašė modelis ir fotografas, todėl trečio asmens užgaidos vertinamos kaip fotografo ir modelio darbo negerbimas. TFP fotosesijos sutartyje galik būti numatytas "model release" atšaukimas už sutartą kainą (pavyzdžiui asmeninės fotosesijos kaina buvusi fotosesijos metu indeksuota pagal infliaciją).

Nuotraukos

Fotografams beje taip pat yra viena pastaba. Jei jau sutikot padirbėti su modeliu ir pasinaudoti jo(s) laiku, tai būkit geras išpildykit savo susitarimo dalį - t.y. atiduokit apdorotas nuotraukas. Netgi ir tuo atveju jei jos nelabai vykusios. Vienaip ar kitaip jūs, kaip fotografas žiūrite į nuotraukas kaip į savo kūrybos rezultatą ir nevertinate to, kad modelis tą pačią nuotrauką gali vertinti kitaip. Modeliui svarbiausia - jo darbas, t.y. tai, kaip ji/jis atrodo nuotraukoje ir ar matomos tos emocijos, kurios buvo reikalingos. Pasakyti "ai nieko gero nesigavo" netinka. Nes tai yra nepagarba modelio darbui. Juk savo dalį ji/jis atliko.

Išvada

TFP - tai ne komercinė fotosesija. Tai - fotografo ir modelio kūryba.

Siūlau fotografuotis nemokamai

Taigi, po visko, kas čia buvo parašyta, norite TFP fotosesijos - formą rasite čia: http://www.random.lt/pages/fotosesija/

Kiti skaitiniai: