Nuotraukų vagys arba 10 idiotiškų pasiteisinimų dėl neteisėtai naudojamų nuotraukų - random.lt photography
pamatyk save kitaip

RANDOM.LT

NUOTRAUKOS:

1. Ant nuotraukos nebuvo jokio logo, (C) ženklo ar užrašo "visos teisės saugomos", "copyright" ir t.t.

Autoriaus teisės saugomos yra nepriklausomai nuo ženklų, logo, ar teksto buvimo. Kai tik bet kuris mėgėjas paspaudžia fotoaparato mygtuką - nuotraukai iškart pradeda galioti visos autoriaus teisių gynimo įstatymų nuostatos. Todėl fotografas neprivalo nurodyti nei ant nuotraukos, nei savo puslapyje, kad jo nuotraukos yra ginamos autorių teisių. Jei nėra nurodyta kitaip - laikoma, kad visos nuotraukos teisės yra saugomos.

2. Nuotrauką radome internete, todėl ji nemokama!

Ar lengva nukopijuoti nuotrauką iš interneto? Taip. Ar nuotrauka netenka apsaugo, kai įkeliama į internetą? Ne. Nėra taip, kad tik įkėlus nuotrauką į internetą ji tampa „visų“. Visos teisės priklauso fotografui netgi po jo mirties praėjus keliasdešimt metų.

3. Radau nuotrauką per Google images, kodėl turiu mokėti?

Google images – tai ne nuotraukų platinimo agentūra. Tai yra tiesiog paieška. Google neturi jokių teisių į paieškoje rodomas nuotraukas. Sistemos tikslas – tik padėti atrasti nuotraukas pagal tam tikrą užklausą.

4. Paėmiau nuotrauką iš Facebook, o viskas kas patalpinta Facebook priklauso visiems!

Sklandė gandai (ir perspėjimai), kad kai tik įkeli nuotrauką į Facebook/Instagram – tai visos teisės iškart priklauso tam puslapiui. Tai yra visiškas melas. Visos teisės lieka autoriui ir tik pats autorius nustato taisykles kaip galima nuotrauką naudoti. Nuotrauka galima dalinti tik spaudžiant mygtukus „share“/“dalintis“. Neturite jokių teisių nuotrauką išsisaugoti ir tik tada dalintis ja.

5. Aš nieko neuždirbau iš šitos nuotraukos, tai tik mano įrašui, blogui, puslapiui, FB statusui!

Uždirbate ar ne – tai nekeičia NIEKO. Naudodami nuotrauką be leidimo bet kokiu atveju pažeidžiate įstatymus. Gali tik tik skirtis nuostolio dydis.

6. Ant nuotraukos yra fotografo vardas/kontaktai/ženklas.

Taigi jis taip darė, kad galėtų pasireklamuoti, kai nuotrauka bus pasidalinta! Kam jis tai padarė – žino tik pats fotografas. Nedarykite kvailų prielaidų.

7. Šita nuotrauka nėra kažkokia ypatinga, kad ją turėtų saugoti autoriaus teisės.

Baltas popieriaus lapas nufotografuotas ant balto stalo per pūgą su iphone – tai nuotrauka, kuriai visi įstatymai galioja taip pat, kaip ir Annie Leibovitz nuotraukai padarytai studijoje su kelis šimtus eurų kainuojančia įranga. Lygiai taip, kaip ir Trakų pilies nuotrauka padaryta su telefonu.

8. Aš esu šioje nuotraukoje, todėl galiu naudoti ją kaip sau noriu!

Tai gali atrodyti logiškai (ne). Bet tiesa yra kitokia. Autoriaus teisės ne veltui vadinamos „autoriaus“ teisėmis. Nesvarbu ar jus nufotografavo minioje, ar gatvėje – autoriaus teisės niekur nedingsta. Jos nedingsta ir tuo atveju, kai samdote fotografą fotosesijai ar vestuvėms. Tiesiog tokiu atveju paprastai gaunate teisę nuotraukas naudoti savo asmeniniams tikslams (skaitykite sutartį su fotografu, kokias teises gaunate, o kokių – ne). Nepainiokite autoriaus teisių ir leidimo naudoti atvaizdą.

9. Aš po nuotrauka parašiau, kas fotografavo - taigi fotografui padariau reklamą!

Tik pats autorius turi teisę spręsti, kaip jis gali naudoti nuotrauką. Todėl jūsų „reklama autoriui“ yra tokia pat legali, kaip ir paprasta nuotraukos vagyste. Tuo labiau, kad daugumoje civilizuotų valstybių autorių nurodyti yra PRIVALOMA, net ir tuo atveju, jei už ją sumokėjote ar ji buvo daryta pagal užsakymą.

10. Visi taip daro!

Nėra jokio įstatymo, kuriuo remiantis galima pažeidinėti įstatymus jei tai daro kiti. O gal yra?

Tekstas paruoštas remiantis http://www.francisvachon.com/blog/10-bogus-excuses-to-use-a-photo-you-found-on-the-internet